08
Ağu

Baskılı Beton Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Baskılı betonun önemli avantajlarını tartışacağız. Aslında, baskılı betonu kurmayı düşünmeniz gereken en popüler beş nedeni seçtik.

Desen Baskılı Beton Nedir?

Basitçe söylemek gerekirse, desenli beton (aynı şekilde damgalı beton olarak da bilinir), betonun bir alt tabana yerleştirilmesini içerir, ardından bir renk kullanılır ve ardından bir sertleştirici kullanılır. Bu, normalde yüzeyinizi üretmek için blokların kullanılmasını içeren geleneksel betonlamadan farklıdır.

Beton bir kez ıslandığında, bu, desenin kullanıldığı zamandır. En yaygın olanları tuğla, dokulu taş ve kesme taş olan çeşitli baskılar arasından seçim yapabilirsiniz. Desenli beton, evdeki mülkler için popüler bir seçenektir, özellikle evinizi kaldırıma ilgi duydukları için araba yollarını kaplar.

1- Kaliteli baskı

Dikkate alınması gereken en önemli şey, basılı betonun kalitesidir. Taze beton, uygun şekilde döşenmesi için aşırı özen, özveri ve sabır gerektirir, daha az türü tutarsız hale gelir ve sonuçta eksik ve yapısal olarak kötü bir beton zemin elde edersiniz.

Çoğu zaman, bir profesyonel bir sette 6-8 sert matsa ve bir adet çok yönlü mat kullanır. Araba yolunun en dar alanını kaplamak için yaklaşık 6 paspas gerekirken, tahmin edebileceğiniz gibi esnek paspaslar, sert paspasların sığmayacağı alanlara erişmek ve bunları yazdırmak için kullanılır. Çoğu matbaa matının 600mm x 600mm boyutlarında gelmesini bekleyebilirsiniz, ancak mat boyutuyla ilgili çok yönlülük vardır, sadece matları ne kadar büyük istediğinizi anlamanız ve ardından en iyi fiyatları araştırmanız gerekir.

2- Renk Tutarlılığı

Renk tutarlılığı, zemin kaplamanızın bulmaya çalıştığınız renge ulaşmasını sağlamak için baskılı betonu kurarken düşünmeniz gereken bir şeydir. Desenli betonun ana unsurları renkli yüzey sertleştirici ve antika kalıp ayırıcılardan oluşur.

Renk yüzey alanı sertleştirici etkin bir şekilde uygulanmazsa veya yeterli miktarda yoksa, kötü bir son görünüme neden olur. Bu, özellikle perakende mağaza zemin kaplaması gibi daha büyük endüstriyel işlerde fark edilir.

Büyük ticari görevler için çok sayıda beton sevkiyatı gerekecek ve bu her beton karışımında hafif renk farklılıklarına yol açacaktır. Yüzey alanı sertleştirici kullanıldığında renklerin birbirine uyması sağlanır. Bu, tamamlanması birkaç günden fazla süren daha büyük işler için idealdir.

Her metrekare desenli beton için yaklaşık 2,5 kg renkli yüzey alanı sertleştiriciye ihtiyacınız olacaktır. Araba yolları, park yerleri ve eylemler gibi yoğun trafik alanlarına uygularken, fazladan trafiğe katlanmak için daha fazla sertleştirici uygulamanızı tavsiye ederiz.

Şunu unutmayın: Halihazırda boyanmış beton satın alıyorsanız, görünümünü etkileyeceğinden sertleştirici ile daha fazla güçlendiremezsiniz. Ayrıca, betonu önceden boyanmış olarak satın alıyorsanız, betonun etkili bir şekilde karıştırıldığından emin olun. Aksi takdirde, bir kez daha bu, kalitesiz, düzensiz bir bitişe neden olacaktır.

Ayrıca, sürüm temsilcisi temizlenmeden önce zemininizin seçtiğiniz renkten daha koyu görüneceğini anlayın. Bu normaldir ve ayırıcı maddeyi yıkadığınızda düzeltilebilir.

Tüm antika kalıp ayırıcılardan kurtulmanız gerekir, aksi takdirde betona yapışmaz. Bu yine düzensiz bir görünüme yol açacaktır, ancak dolgu macunu çıkarılarak ve temizleme/sızdırmazlık prosedürü tekrarlanarak düzeltilebilir.

3- Uzun Süreli Dayanıklılık Garantisi

Alt zemin ile birlikte alt taş temel için kullanılan ürün (tabanın altındaki zemin, toprak, taş vb. olabilir) yukarıdaki beton döşemenin tokluğunu sağlamak için gereklidir. Ayrıca, kullanılan beton karışımı da yapısal stabilitenin önümüzdeki birkaç yıl boyunca güçlü kalmasını sağlamada büyük rol oynar.

Bu, özellikle araba yolları, çok katlı park alanları ve günlük makine çalıştıran depolar gibi yoğun trafik olan yerlerde önemlidir.

4- Betonun Yarılma Olasılığını En Aza İndirin

Araba yolları için desenli beton kullanıyorsanız, uygularken metreküp başına en az 300 kg çimento olduğundan emin olun. Daha soğuk havalarda, fiyat teklifi olarak 350-380 kg daha fazlasına ihtiyacınız olacaktır.

Ayrıca zeminin dayanıklılığını ve yoğun saatlerde ve hava koşullarında kırılmaya karşı direncini artırmaya yardımcı olacak bir hava eğlence maddesi eklemeyi de seçebilirsiniz.

Unutmayın: betonun doğru karışım olması kesinlikle gereklidir. Beton ustalıkla birleştirildiğinde, kırılma olasılığını önemli ölçüde azaltır. Bu, araba yolları ve otoparklar için son derece önemlidir; kamyonların ağırlığını taşıyabilmeleri için en az 100 mm kalınlığında olmalıdırlar. Ev içi kaplamalı yerler için beton kalınlığının 150 -175 mm arasında olması gerekmektedir.

Aşırı derecede insan ticaretinin olduğu veya hangi faktör olursa olsun çatlak kontrol derzlerinin kesilemediği yerlerde betonun daha kalın olması gerekir; İç döşemeli yerler için 150 mm.

Gerektiğinde kayma membranı kullanma

Kaydırmalı membranların ne zaman ve ne zaman kullanılacağına ilişkin bazı tartışmalar vardır. Bazı işletmeler, betonun bağımsız hareket etmesini sağlamak için kayar bir membran kullanabilir, bu da stres birikimini azaltır ve temel olarak satılık beton çatlama golf takoz setlerinin olasılığını azaltır. Öte yandan, diğerleri betonun doğal olarak taşa akmasını sağlamak için onları kullanmamayı seçebilir.

Kaydırmalı membran kullanıp kullanmama kararı beton yüklenicisine bağlıdır, seçime bağlıdır.

Büzülme derzlerini doğru konumlandırın

Büzülme eklemleri ve hareket noktaları, bu sefer profesyonel ve müşteri arasında tartışmayı teşvik eden başka bir unsurdur. Adından da anlaşılacağı gibi, büzülme ve hareket derzleri, betonun çatlayacağı varsayılan yerlerde konumlandırılır; veya ek olarak, bu yerdeki betonun kırılmaması için daha garip bir yerde çatlamamasını sağlamak için yerleştirilir.

Bu derzler genellikle yapıların dış köşeleri gibi yüksek gerilimli yerlerde kesilir. Asfaltlanmış yerdeki maksimum parça boyutu da aynı şekilde 20m2 ile sınırlandırılmalı ve maksimum uzunluk ağırlık oranı 2:1 olmalıdır.

Kasılma eklemlerini kestiğinizde, zamanlama

Derzlerin kesilmesi nispeten basittir, dökümle aynı gün yapılmalı ve beton derinliğinin yaklaşık dörtte biri kadar kesilmelidir. Daha sonra, beton derinliğinin yarısı civarında kesilmiş bir elmas testere kullanmanız gerekir.