08
Ağu

Yapı Ürünü Olarak Baskı Beton

Baskı Beton genellikle yanlış bir şekilde çimento olarak bilinir, ancak gerçekte çimento terimi, betonu oluşturan tek bir bileşeni ifade eder. Beton karışımındaki agreganın boyutu, betonun planlanan kullanımına bağlı olarak değişebilir. Kullanılan tipik yapısal bina için, çakıl boyutundaki agregalarla beton oluşturulur, ancak daha ince işler ve daha pürüzsüz tamamlanmış yüzeyler için agrega olarak daha ince kumlar kullanılabilir.

İlk karıştırıldığında beton, ihtiyaç duyulan herhangi bir türe göre şekillendirilebilen dökülebilir bir bulamaçtır. Daha sonra Baskı beton işlemleri gibi yavaş yavaş sertleşir. Sertleşme süreci aylarca hatta yıllarca devam eder, ancak birkaç günlük kür birçok kullanım için yeterince sertleşir.

Pek çok uygulamada beton, döşeme içine çelik metal destek teli veya inşaat demiri konularak güçlendirilir. Mukavemeti artıran veya yavaş kuruma süresini artıran maddeler gibi diğer bileşenler de karıştırma işlemine dahil edilebilir.

Kurmak

Bir ev sahibinin kendisi için beton bir araba yolu koyması mümkün olsa da, bu oldukça çaba gerektirir. Baskı Beton döküldükten sonra son derece hızlı katılaşmaya başlaması nedeniyle zaman kritik bir unsurdur. Bu nedenle normalde kazı yapan, çeşitleri hazırlayan, betonu yerleştiren ve yüzeyi hızla bitiren profesyonellere bırakılmıştır. Profesyonel bir ekip tüm işi birkaç gün içinde yapabilirken, bir ev sahibi normalde tek başına kazı ve hazırlık için bir hafta veya daha uzun süre ve bitirme ve dökme için çok uzun bir gün daha alır. Kendi betonunu koyacak kadar cesur mülk sahibi için, hazır ve güçlü bir yardımcı grubunun hazır olması hayati önem taşır.

Baskı Beton bir araba yolu kurmak, çim ve diğer yeşilliklerden kurtulmak ve sabit bir toprak yapısı sağlamakla başlar. Ahşap türleri daha sonra amaçlanan araba yolunun çevresine kurulur.

Araba yolu artık beton koymak için hazır. Bu genellikle, bir hazır beton satıcısından temin edildiği için türleri nemli betonla doldurmak ve daha sonra yüzey alanını hızlı bir şekilde bitirmek için hızla çalışan birkaç kişiden oluşan bir ekip içerir. Bitirme ekibinin ayrıca, yeterli çeşitlilikte genleşme derzlerinin – nemli yüzey boyunca önerilen aralıklarla, levhanın kontrollü yerlerde kaymasına ve kırılmasına izin vermek için oluşturulmuş oluklar – oluşturulduğundan emin olması gerekir. Büyüme olukları olmadan, bir parça doğal oturma ve hareketin etkisi altında keyfi olarak parçalanabilir.

Bitirme prosedürünün çok önemli bir kısmı betonu sürüklemektir. Baskı Beton döküldükten ve düzleştirildikten sonra, sonlandırma ekibi beton yüzeyini işlemek için bir dizi alet kullanır, çimento ve daha ince parçacıkları kapiler hareketle yüzeye çekerek çekici, pürüzsüz bir yüzey oluşturur. Sürüklenme miktarı, yüzey alanının ne kadar pürüzsüz olacağını belirledi ve aşırı yüzdürme yüzey alanına zarar vereceğinden ve pul pul dökülmesine neden olacağından, bununla ilişkili önemli bir zanaat var, yetersiz ise levhayı pürüzlü, endüstriyel bir görünümle bırakacaktır. Yetenekli bir ekip, parçanın yüzeyine dekoratif yüzeyler ve renkler ekleyebildiğinde, bu aynı zamanda zamandır.

Somut bir araba yolu kurulumunun en temel kısımlarından biri, yukarıdaki çalışmaların tümü yapıldıktan sonra başlar – tedavi. Beton kurumaz; daha ziyade, malzemeyi güçlendiren ve katılaşan ağır bir kimyasal prosedürden geçer. Bu tedavi prosedürünün en iyi koşullarda gerçekleşmesi gerçekten çok önemlidir. Bu hava ile başlar. İdeal tedavi havası, nemli tutulan ancak nemli olmayan bir yüzey ile 70 derece ile ilgilidir. Soğuk havalarda tedavi daha uzun sürer. Sıcakta, kürlenme süresini azaltmak için yüzey rutin olarak su ile nemlendirilmelidir.

Yeni araba yolunda sürmeden önce en az bir hafta ve araba yoluna ağır araçları park etmeden önce en az bir ay bekleyin. Betonu sızdırmaz hale getirmeden önce bir ay veya daha fazla bekleyin.

Bakım

Çok sayıda kişi, beton yolların esasen bakım gerektirmediğini düşünüyor, ancak en iyi şekilde uzun ömrü garanti etmek için, araba yolunu düzenli ve kapalı tutmak için para ödüyor. Bir hortum borusu ve sert bir fırça ile büyük bir ovma tipik olarak temizliği yönetirken, beton sızdırmazlık maddesi bir koruma tabakası içerecektir.

Uzun Ömür ve Maliyetler

Baskı Beton yollar, ne kadar iyi inşa edildiklerine ve ne kadar iyi korunduklarına bağlı olarak, tipik olarak 25 ila 50 yıl boyunca işlevsel kalır. Profesyonel bir ekip tarafından bir çakıl temel üzerine kurulan standart bir beton araba yolu, metrekare başına 4 ila 10 EUR’ya mal olacaktır.

Artıları

  • Uzun ömürlülüğü düşündüğünüzde, beton nispeten uygun maliyetli bir seçimdir. Aslında sadece evinizin sahibi olduğunuz süre boyunca bir araba yolunun yapılması gerekebilir.
  • Baskı Beton son derece esnek bir yüzeydir. İyi kurulduğunda ve bakım yapıldığında, beton bir parça 50 yıl veya daha fazla dayanabilir.
  • Baskı Beton yollar gerçekten sağlam. Uygun taban ve destekle iyi bir şekilde kurulduklarında, kullanma olasılığınız en yüksek olan en ağır kamyonlara dayanacaklardır.

Eksileri

  • Renk aşındırma ve işaretleme mümkün olsa da, beton en çekici yapı malzemesi değildir. Bununla birlikte, bu dekoratif işlemler daha fazla bakım gerektirir ve normalde düz beton kadar uzun sürmez.
  • Beton, parçanın uzun ömürlü olmasını sağlamak için özellikle sızdırmazlık olmak üzere yıllık bakım gerektirir. Arabalardan damlayan yağlar ve sıvılar, çıkarılması zor lekelere neden olabilir.
  • Baskı Beton, büyük işler için son derece DIY dostu bir malzeme değildir. Baskı Beton bir araba yolunun dökülmesi son derece ağır işçilik gerektirir, bu nedenle çoğu insan için profesyonel kurulum en iyi alternatiftir.

Bir araba yolu yüzeyi olarak beton, çakıl ve asfalttan daha pahalıdır, ancak tuğla, parke taşı veya beton döşeme ile yapılmış bir araba yolundan çok daha ucuzdur ve genellikle bunların hepsinden daha uzun sürer.

Baskı Beton genellikle yanlış bir şekilde çimento olarak anlaşılır, ancak gerçekte çimento terimi betonu oluşturan sadece bir elementi ifade eder. Beton karışımındaki agreganın boyutu, betonun kullanım amacına göre farklılık gösterebilir. Beton döküldükten ve düzleştirildikten sonra, bitirme ekibi beton yüzeyini işlemek için bir dizi alet kullanır, çimento ve daha ince parçacıkları kapiler hareketle yüzeye çekerek çekici, daha pürüzsüz bir yüzey alanı geliştirir. Çok sayıda insan, beton yolların bakımının tamamen ücretsiz olduğunu düşünüyor, ancak uzun ömrü en iyi şekilde garanti etmek için, araba yolunu düzenli ve kapalı tutmak işe yarıyor.