Zemin Baskı Beton

Zemin Baskı Beton

Yaşam alanlarımızda bizlere eşlik eden ürünlerde gelişimden artık nasibini alıyor. En yeni ve özel ürünler ile harika ve kullanışlı alanlar yaratmak artık sorun olmuyor. Özellikle beklentileri harika şekilde karşılayan birçok ürün bugün yaşantımız içinde yer almakta. Kullanım kolaylıkları, dayanımlı durumları ve görsel güzellikleri ile zemin baskı sistemleri de bu yeni nesil ürünler içinde önde gelmektedir. Birçok alanda gördüğümüz bu harika ve özel sistemler sayesinde farklı çözümleri en etkin şekilde sağlayabiliyoruz. Özellikleri itibari ile dış mekanlarda çok sağlıklı bir şekilde kullanılabilen zemin baskı beton sistemleri her zaman en iyi sonucu alacağınız özel sistemlerdir. Uygulama alanı da oldukça geniş olan bu sistemler sayesinde sizler de çok farklı sonuçları en hızlı şekilde elde edebilirsiniz.

Zemin Baskı Beton Nedir?

Uygulanma aşamaları teknik bilgi ve beceri gerektiren bu ürünler, en farklı ve özel görselliğe sahip harika sonuçları sizlere sağlar. Parklar, bahçeler, özel duvarlar ve inanılmaz dış cepheleri bu ürünler ile şık hale getirmek mümkündür. Son dönemde oldukça sık tercih edilen zemin baskı beton sistemleri aşınma olasılığı yüksek olan alanlarda bile oldukça başarılı sonuçlar sağlamaktadır. Bu neden ile gün geçtikçe onları etrafımızda daha fazla görmeye başlıyoruz. Özel dokuları, harika renkleri ve inanılmaz bütünleşik yapıları ile sizlerin de çok iyi sonuçları alabileceğiniz özel sistemlerdir.

Bu etkili ve harika yöntemler sayesinde evlerinizin ya da iş yerlerinizin bahçelerini, duvarlarınızı hatta iç mekanlarınızı bile uygun şekilde bu işlem ile kaplayabilirsiniz. Aslında bir dökme beton uygulamasını andırsa da, kullanılan beton ve ince işliği farklı bir şekildedir. Etkili ve özel sonuçları alabileceğiniz bu ürünler maliyet açısından da birçok üründen çok daha ekonomi sağlamanızı sağlar. Üstelik zemin baskı sistemleri uzun yıllar doğal şartlara ve kullanıcı darbelerine karşı dayanıklılık gösterecektir. Bu uygulamayı bir kez yaptırıp, uzun yıllar kullanacak ve yaptırdığınız zamanı bile unutacaksınız. Doğru bir beton kalitesi ve uygun işçilik ile harika sonuçları ve görsel keyfi yıllarda sürebilirsiniz. En farklı sonuçlar ve ortama en uygun zemin döşemesini arıyorsanız, kesinlikle bu sistemlerden memnun kalırsınız.

Zemin Baskı Beton Kullanım Alanları Nerelerdir?

Oldukça fazla kullanım alanına sahip olan baskı beton uygulamaları ile aklınıza gelebilecek hemen her mekâna uygulama yaptırabilirsiniz. Uygulama alanı aslında birazda kullanılan malzemenin kalitesi ve profesyonel uygulayıcılara göre değişiklikler gösterebilmektedir. Ancak genel olarak sıklıkla yapılan bazı zemin baskı beton uygulama alanları hangileri sizler için madde madde yazalım.

 • Parklar ve bahçeler
 • Yürüyüş yolları
 • Otantik kafeler
 • Alışveriş merkezleri
 • Peyzaj çalışmalarının yapıldığı şehir içleri
 • Özellikle tarihi turistik alanlar
 • Caddeler
 • Otoparklar
 • Okullar
 • Hastane bahçeleri
 • Lunaparklar
 • Havuz kenarları
 • Geleneksel görünümlü oteller
 • Duvarlar
 • Teraslar
 • Sahiller başlıca zemin baskı beton kullanım alanları arasında yer almaktadır.

Günümüzün en çok tercih edilen uygulamalarından bir tanesi baskı beton sistemleri olmaktadır. Zemin baskı beton; çok farklı seçeneklere sahip olan tarihi, antik ve kültürel bir görünüm oluşturan doğal ya da granit taşlardan yapılan bir zemin baskısıdır. Özellikle kalitesi, sağlamlığı, kullanışlı oluşu ve estetik görünümüyle ön plana çıkan bir beton baskısı modeldir. Asla kolay kolay bozulmayan, çökme ya da kırılma gibi durumlara maruz kalmayan çok uzun ömürlü uygulamalar olmaktadır. Çok geniş bir seçenek yelpazesine de sahip olan baskı beton, birçok kişi tarafından tercih edilmektedir.

Baskı beton uygulamalarının insanlar tarafından çok beğenilme sebeplerinden bir tanesi de puzzle görünümüne sahip olmasıdır. Fakat görünenin aksine baskı beton puzzle tarzı parçalardan meydana gelmemektedir. Bu sebepten baskı beton uygulamaları kesinlikle kolay kolay kırılmaz ve parçalanmaz bir yapıda olmaktadır. Herkes tarafından bilinen ve çok meşhur bir kaldırım tarzı olan Arnavut Kaldırımları gibi taşlardan oluşmaz ve arasında ot bitmez.

Zemin baskı beton uygulaması zaten bu noktada önem kazanmaktadır. Baskı beton uygulamaları kesinlikle yakıcı güneşten ya da soğuk havadan etkilenmezler. Böylece solma ve renk kaybolması gibi bir durum yaşanmaz. Temizlik noktasında da yüzeyi dümdüz olan baskı beton uygulamaları oldukça kolay temizlenebilme özelliğine sahiptir. Tek parça halinde olan bu zemin kaplama sistemi yüzeyi düzgün bir yapıda olmasına rağmen asla kaydırmaz.

Zemin Baskı Beton İlk Nerede Kullanıldı?

Zemin kaplama sistemlerinden olan baskı beton ilk olarak 1970’li yıllarda başta ABD olmak üzere Almanya, Fransa ve İngiltere gibi gelişmiş Avrupa ülkelerinde yoğun olarak kullanılmaya başlanmıştır. Aslında ilk başlarda zemin baskı beton çok yüksek maliyetlere mal olan park ve bahçelerdeki zemin yapımını ekonomik yönden minimum seviyeye çekme amaçlı tercih edildi. Ancak zamanla teknolojinin de gelişmesiyle daha da bir estetik görünüm kazanan baskı beton, ok tercih edilen ve beğenilen bir sisteme dönüştü.

Baskı Beton İlk Nerede Kullanıldı?

Türkiye’de ise ilk kez 1990’lı yıllarda büyükşehirlerde kullanılmaya başlanmıştır. İlk örnekleri İstanbul, Ankara, Konya, Yozgat, Gaziantep, Erzurum ve İzmir’de olmak üzere belediyenin peyzaj çalışmalarında görülmüştür. 2000’li yıllardan itibaren ise ülkemizin hemen her yerine yayılmıştır.

Desenli Zemini Nasıl Yaparız?

İlk önce zemin baskı beton uygulamalarında uygulama yapılacak zeminin etüdünün yapılması gerekmektedir. Çünkü sağlam ve düzgün olmayan zeminlere uygulanan baskı betonlardan başarı elde etmeniz mümkün olmamaktadır. Zemin etüdünün düzgün yapılmasından sonra zemin baskı beton uygulaması için en önemli aşamalardan olan harç dökümüne geçilir. Bu harç en az 10 cm derinliğinde olmakta ve içerisinde yüzeyde çatlama, kırılma gibi durumları önlemek için yer yer taş kullanılmaktadır.

Beton dökülme aşamasının ardından yüzey düzleştirme işlemi yapılmaktadır. Böylece beton yüzeyi pürüzsüz bir yapıya kavuşturulmaktadır. Sonrasında yüzey sertleştirici toz serpme işlemi yapılır ve bir müddet beklemeye geçilir. Şimdide kalıp ayırıcı tozu ve antik etki tozu serpilme kısmına geçilmektedir. Zemin baskı beton kalıplarıyla birlikte preslenir ve 1-2 gün dinlenmeye bırakılır. Sonrasında zemin yüzeyi tazyikli su ile temizlenir. En son olarak ise yüzey koruyucu ve parlatıcı zemin yüzeyine uygulanır ve böylece baskı beton tamamlanmış olur.

Zemin Baskı Beton Kalıpları

Çok farklı çeşitlerde baskı beton kalıpları bulunmaktadır. Her biri ayrı bir isimle nitelendirilen zemin baskı beton kalıplarının isimlerinden bazılarını sizler için aşağıda yazdık.

Düzensiz Örgü Baskı Kalıbı: Kare ve dikdörtgen şeklindeki kalıpların dikey-yatay yan yana gelerek karmaşık bir dizayn oluşturulması ile elde edilmektedir. En çok tercih edilen baskı kalıplarından bir tanesidir.

Walkway Slate Baskı Kalıbı: İsminden de anlaşılacağı gibi yürüyüş baskı kalıbı olmaktadır. Düzensiz örgü kalıbından farkı bundaki kare ve dikdörtgenlerin daha büyük olmasıdır. Aynı şekilde bu kalıpta şekiller daha sistematik ve düzenli bir yapıda dizayn edilmiştir.

London Cobble Baskı Kalıbı: Bu baskı kalıbı ise Londra Arnavut baskı kalıbı olmaktadır. Bu kalıpta taşlar çok daha küçük olup, çoğunlukla meydanlar için tercih edilmektedir. Yine London Cobble zemin baskı beton kalıbı büyük havuzların kenarlarını süslemek amaçlı da tercih edilmektedir.

Yelpaze Baskı Kalıbı: En çok tercih edilen hemen herkesin sıklıkla karşılaştığı baskı kalıplarından olmaktadır. Ufak kare taşların yelpaze görünümü oluşturması ile elde edilmektedir.

Balık Sırtı Kalıbı: Dikdörtgen şeklindeki taşların yatay ve dikey olarak yan yana getirilmesi sonucu elde edilmektedir. Birçok kentin kaldırımları genel olarak balıksırtı baskı kalıbı ile yapılmıştır. Buda en çok tercih edilen baskı kalıpları arasında yer almaktadır

Baskı Beton Firması Seçilirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Öncelikle beton zemin baskı beton firması seçerken iyi bir araştırma yapmalısınız. Tercih edeceğiniz firmada aşağıdaki özelliklerin bulunmasına dikkat ediniz.

 • Köklü bir firma olmasına,
 • Yeni teknolojilerden yararlanıyor mu?
 • Profesyonel ve deneyimli bir kadroya sahip mi?
 • Üstlendiği işleri zamanında ve istendiği gibi teslim edebiliyor mu?
 • Firmanın bilindik referansları var mı?
 • Türkiye’nin hemen her yerinde çalışabilme kapasitesine sahip mi?
 • Herhangi bir problemde anında teknik destek hizmeti sağlayabiliyor mu gibi özelliklere sahip olması çok önemlidir.

Zemin Baskı Beton Uygulaması

Zemin baskı beton uygulaması son yılların en çok tercih edilen zemin kaplama yöntemlerinden birisidir. İç ve dış mekanlarda zemin kaplama denildiğinde Baskı Beton yöntemini tercih ediliyor olmasının birçok farklı nedeni bulunmaktadır. Zemin Baskı Beton uygulaması alternatif yöntemlere göre oldukça avantajlı bir uygulamadır. Bu uygulamayı diğer yöntemlerden ayıran detaylar şöyledir;

 • Baskı Beton uygulamalarında geniş bir renk ve desen seçeneği sunulmaktadır.
 • Beton uygulama ile birlikte aynı anda yapılan baskı beton çalışmaları için öngörülen uygulama süresi oldukça kısadır.
 • Alternatif yöntemlere göre mukavemeti oldukça yüksek ve kullanımı çok daha uzun ömürlüdür.
 • Aşınmalara ve yıpranmalara karşı dayanıklıdır.
 • Özel zevklere uygun olarak istenilen türlerde şekillendirilebilir.
 • Mukavemetine, uzun ömürlü kullanım süresine ve kullanım kolaylığına göre fiyatlar alternatif yöntemlere göre uygun kalmaktadır.

Zemin baskı beton uygulaması bu alanda faaliyet gösteren baskı beton firmaları tarafından gerçekleştirilmektedir. Baskı beton uygulamasının bu avantajları sağlayabiliyor olması için kaliteli malzeme ve kaliteli işçilik büyük önem taşımaktadır. Ece Baskı Beton Zemin Kaplamaları firması ile iletişime geçerek zemin Baskı Beton uygulamaları hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Ece Baskı Beton Zemin Kaplamaları

Ece Baskı Beton Zemin Kaplamaları firması baskı beton alanında zemin ve duvar baskı beton çalışmaları yapan en güvenilir firmalardan birisidir. Firmanın Resmi Web sayfasına giriş yaparak iletişim bilgileri üzerinden görüşme sağlayabilir ve uygulamalar hakkında bilgi alabilirsiniz.